Zaměstnanec, kterému vyšel rychlý antigenní test pozitivní, bezodkladně uvědomí zaměstnavatele o plánované nepřítomnosti na pracovišti kvůli podezření na pozitivitu na přítomnost viru SARS-CoV-2 a na pracoviště nenastoupí nebo jej okamžitě opustí.
Dále je povinen poskytnout součinnost místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví, který mu nařídí karanténu v délce trvání pěti dnů ode dne provedení testu. Do doby nařízení karantény[1] zaměstnanec nosí respirátor třídy FFP2 a zamezí kontaktu s jinými osobami, pokud to je možné, nejdéle však pět dnů ode dne provedení testu.
Osobě, které vyšel rychlý antigenní test pozitivní, se nařizuje podrobit se bez bezodkladně PCR testu na vyšetření přítomnosti viru SARS-CoV-2.
Zaměstnanec dostane od zaměstnavatele písemné potvrzení o pozitivním výsledku antigenního testu. Potvrzení obdrží zaměstnanec od svého přímého nadřízeného, pokud se nedohodnou spolu jinak.
Toto potvrzení donese na libovolné odběrové místo, které provádí PCR testy. U některých míst je třeba nejdříve rezervovat termín.
Seznam odběrových míst PCR testů najdete na: https://crs.uzis.cz.
Pokud je výsledek PCR testu pozitivní, kontaktuje zaměstnanec bezodkladně svého zaměstnavatele a praktického lékaře a uvědomí je o výsledku tohoto testu. Následně bude kontaktován krajskou hygienickou stanicí nebo bude vyzván k sebetrasování.
Zaměstnanci s pozitivním výsledkem testu se v den návratu z izolace před příchodem do práce nebo na pracoviště otestují AG samotestem. Bez předložení negativního antigenního testu jim nebude umožněn návrat.
V Berouně 16.01.2022
Mgr. Jiří Paul
ředitel společnosti
[1] Doba od zjištění pozitivního výsledku antigenního testu do obdržení výsledku PCR testu, po kterou nedochází k výkonu práce, je překážkou v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce, a to po dobu, po kterou se nejedná o jinou důležitou překážku v práci podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb.